Fransa'da oturma izni almak kolay mı ?

Fransa'da oturma izni almak kolay mı ?

FRANSADA OTURMA İZNİ ALMAK

Fransa'da oturum almak isteyen Türk vatandaşları için aşağıdaki hukuki imkanlar mevcuttur :

Fransa'da kurulacak bir şirkete, limited veya anonim şirket olsun, "Fransız vatandaşı bir kişinin ve de en az 10 yıl oturumu olan bir kişinin yönetici olarak olması zorunluluğu" yoktur. 

2005 yılında yapılan bir düzenlemeden sonra, artık T.C. vatandaşları, Fransız vatandaşlarıyla aynı "şirketlere hukuku" haklarına sahiptir.
 
Ancak, fiilen şirketin yönetimi için Fransa'da sürekli ikamet edilmesi gerekirse, Müdür için oturum izni almak hem gereki, hem de bir haktır.
 
Bunun için iki yöntem bulunmaktadır:
 
a) Yönetici olacak oturum izni
 
Bu durumda, bu kişinin Türkiye'de maaş aldığını, bordrolu ve sigortalı olduğunu, "expatrié" sıfatıyla Fransa'da bulunduğunu belgelendirmemiz gerekecektir.
 
Bu prosedür, yabancı tüccar kartı tahsis edilmesini sağlar. 2018 yılından bu yana bu izin yatırımcı kartı ile değiştirilmiştir.
 
b) Çalışma izni
 
Bu durumda Müdür Fransız sosyal haklarından faydalanacağından, bu seçim Müdür'ün lehine olacaktır. Bu seçenek halinde Müdür ile Fransa'daki şirket arasında akdedilecek bir iş sözleşmesine istinaden Çalışma izni talep edilecektir. Ancak bu işlemin de başka alt şartları bulunmaktadır. Bunların başınıda "Fransa'daki istihdam durumuna uygunluk". Yani aynı niteliklere sahip bir kişi Fransa'da iş arıyorsa,  yabancıyı işe almak mümkün değildir. Demek ki, Fransa'da bu iş ile ilgili bir arama olmadığını ispat etmek de şartlar arasındadır.