Fransa'da avukatlar ile Türkiye'de avukatlar arasında kıyaslama

Fransa'da avukatlar ile Türkiye'de avukatlar arasında kıyaslama

Türkiye'de son beş yılda %35 artışla avukat sayısı 95 bine dayandı.

Bu artışlarla mesleki kalitenin de giderek düştüğü dikkat çekici bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 2016 itibariyle "stajyer avukat sayısı da 14 bin civarında ve 60 binin üzerinde öğrenci ise önümüzdeki 5 yılda hukuk fakültelerinden mezun olacak. Bu, önümüzdeki 5 yılda avukat sayısının yüzde 60'ın üzerinde artması demek. Avukat sayısındaki bu kontrolsüz artış, bir yandan kaliteyi düşürüyor, diğer yandan meslek disiplinini olumsuz etkiliyor" diyen TBB Başkanı, tehklikeye dikkat çekti ve çözümü avukatlık sınavı olarak gösterdi.

"Kaliteyi korumak ve zaman içerisinde yükseltmek adına avukatlık sınavı ile avukatlık stajına giriş sınavını ayrı ayrı getirmemiz gerekiyor" dedi.

Fransa'da avukat ların durumu nedir ?

Toplam sayıları 64 bin olan Fransa'da avukatlar, 164 ayrı baroya ayrılmışlar ve 26 uzmanlık alanı altında faaliyet göstermektedirler.

Bunların çoğunluğu Paris dışında aktif olup, kadınlar meslekte çoğunluktadır. Bu oran tüm Fransa'da %54 iken, bazı barolarda 3/4 lere kadar çıkmaktadır.

Fransa'da "mesleki kalite" ile "mesleki disiplin" seçicilik sayesinde gözetilmektedir. Yani fakülte sonrasın da sıkı bir sınava tabii olan meslek adaylarından küçük bir kısmı (Barolara göre %34 ila %10) avukatlık okuluna girebiliyor. Ve bu okul da 2 yıl sürüyor.