Evlenme sonrası Fransa'da oturum

Evlenme sonrası Fransa'da oturum

Fransa'da evlenme konusunu özel olarak bir Türk vatandaşı ile bir Fransız (Türk asıllı olsun veya olmasın, fark etmiyor) vatandaşın evliliği ele alınacaktır.

Fransa'da evlenmek veya bir Fransız vatandaşıyla evlenmek ve oraya yerleşmek isteyen Türk vatandaşlarımızın Fransız yetkililerine vize için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Uygulama gösteriyor ki bir bir Fransız avukatın yanınızda olması, işlemleri hem hızlandıracak, hem de mağdur olmamanızı sağlayacaktır. Zira ne yazık ki halen ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kalan hak sahipleri, "red" kararları ile karşı karşıya kalabiliyor.

Prosedür Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından yürürlüğe sokulan bir takım yeni mevzuatarla daha zor hale getirilmektedir.

Ancak Fransa'da avukat temsiliyle dosyaların takibi, başvuruların başarılı sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Bunun yanısıra Fransız makamları, adaylara Fransızca testi ve "Fransa Cumhuriyeti'nin temel değerleri" hakkında seviyenin belirlenmesi ile mesul. Başarısız olarak gördükleri adaylara 40 saatlik (2 hafta) fransızca dil eğitimi ve 3 saatlik Fransa Cumhuriyet'i değerleri ile ilgili eğitim vermektir.

Bu uygulama kanaatimizce yasal olmayıp, vatandaşlarımızın bu testlere girmeden Fransa'da oturum izni almaları için dava yollarına başvurulmaktadır. Özgür Aşık Hukuk Bürosu olarak bu davalarda müvekkillerimizi ücretsiz temsil etmek suretiyle, hukukun üstünlüğüne inancımıza bağlı kalmaktayız.