Evlilik ve Fransa'da oturum izni

Evlilik ve Fransa'da oturum izni

İki yıl önce yürürlüğe giren yeni bir uygulamaya göre, bundan böyle bir Fransız vatandaşı (çifte vatandaşlar dahil) ile evlenmek isteyen bir Türk Vatandaşı, önce Evlilik Ehliyeti belgesini Fransız yetkililerden aldıktan sonra, evliliğini Fransız Nüfusuna kaydettikten de sonra, bir de Fransızca "konuştuğunu" ve "Fransa Cumhuriyeti değerlerini" bildiğini ispatlaması gerekmektedir.

Henüz uygulaması çok iyi işlemeyen ve hukuki zemini kaygan bu sınavlar ve prosedürler, Fransa'da oturum izni alıp eşiyle yaşamak isteyen Türk vatandaşları için yeni bir çile haline gelmiştir.

"Fransa Cumhuriyeti'nin temel değerleri" hakkında seviyenin ne olduğunu testi yapanlar kendileri dahi bilmezken, amaç Fransız Devleti ile anlaşmalı bir dil merkezine (Adana, Ankara, İstanbul, İzmir) yönlendirilen adaylara 40 saatlik (2 hafta) fransızca dil eğitimi ve 3 saatlik Fransa Cumhuriyet'i değerleri ile ilgili eğitim vermektir.

Bu eğitimin sonunda elbette tüm adayların Fransızca bilmeleri ve Fransa'nın değerlerini bilmeleri beklenmektedir.

Hukuk büromuz, işbu uygulamaya karşı çıkan birçok ailenin avukatı olarak Paris Tenfiz Hakimliğinde dava ikame etmiş, uygulamanın ifasının mümkün olmadığını, anayasaya ve ... "Fransa Cumhuriyet'i değerleri"ne aykırı olduğu savunulmuştur.